Rychlý kontakt

Adresa:
Poliklinika Soukalova 3/3355
143 00 Praha 12 – Modřany
(vchod z ulice K Vltavě)

Telefon:
(+420) 244 403 114
Objednávání v ord. hod.
(+420) 724 300 307
Akutní konzultace

E-mail:
info@pediatrie.cz

Ordinační hodiny

 • Pondělí 8:30-13:30
  MUDr. Orendáč
 • Úterý 13:00-18:00
  MUDr. Fardová
 • Středa 16:00-19:00
  MUDr. Taušová
 • Čtvrtek 8:30-13:30
  MUDr. Fardová
 • Pátek 8:30-13:30
  MUDr. Orendáč
 • Sobota neordinujeme
 • Neděle neordinujeme
Info o ordinujících lékařích u sestry

Kde nás najdete

Očkování COVID 19

Publikováno: 19/05/2021

Očkování v otázkách a odpovědích

1. Jak vakcíny fungují? Vakcíny jsou způsob, jak nastartovat přirozenou schopnost vašeho těla bojovat s viry nebo bakteriemi, aniž byste museli těmito bacily onemocnět. V případě covidu-19 je vakcína vyrobena speciálně pro vaši ochranu před virem SARS-CoV-2.

2. Co jsou protilátky? Protilátky jsou proteiny v těle, které pomáhají v boji proti infekci. Často vás mohou ochránit před opětovným onemocněním stejnou chorobou. Protilátky bojují proti konkrétním chorobám. Například protilátky proti covidu-19 bojují pouze s virem SARS-CoV-2.

3. Proč bych se měl/a nechat očkovat proti covidu-19? Vakcína je nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak se stát imunní vůči covidu-19. Očkování přiměje imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti viru. Tyto protilátky vás pomohou ochránit, pokud budete v budoucnu vystaveni covidu-19. Učí vaše tělo bojovat proti viru dříve, než vám způsobí onemocnění. I když chytit virus může být dalším způsobem, jak získat imunitu, je to nebezpečné. Mohli byste být velmi nemocní, nebo dokonce zemřít. Virus můžete také šířit mezi ostatní. Vakcíny proti covidu-19 vám covid-19 nemohou způsobit; je to nejbezpečnější volba.

4. Kdo by měl dostat vakcínu proti covidu-19? Vakcínu by měl dostat téměř každý. To včetně vás, i když jste v některé z těchto skupin: • Jste těhotná nebo kojíte. Vakcína proti covidu-19 nebyla v těchto dvou skupinách studována, ale riziko závažné infekce covi- du-19 u těhotných žen je vysoké.• Máte problémy s imunitním systémem způsobené základním onemocněním nebo léky, které užíváte. Vakcína pro vás nemusí být tak účinná. Je to však bezpečné a může pomoci zabránit tomu, abyste dostali těžký průběh infekce covidu-19.• Máte autoimunitní nebo revmatologické onemocnění. Vakcína je pro vás bezpečná a nezpůsobí vzplanutí vašeho onemocnění. Také vám může pomoci zabránit těžkému průběhu infekce covidem-19.• Už jste měli infekci covidu-19. Vakcína vám pomůže zabránit opakované infekci covidem-19.

5. Existuje nějaký důvod, proč by někdo NEMĚL dostat vakcínu proti covidu-19? Existují pouze dva důvody, proč byste vakcínu neměli dostat:• Jste mladší než 16 let (vakcína se v současné době zkoumá u dětí).• Máte v anamnéze závažnou reakci (například anafylaxi) na složku vakcíny. Další informace o obsahu vakcíny naleznete v příbalovém letáku výrobce.Někteří lidé navíc budou muset vyčkat, než mohou dostat vakcínu:• Počkejte s aplikací vakcíny, pokud jste byli za posledních 90 dní léčeni infuzí monoklonální protilátky proti infekci covidem-19. Naočkujte se po 90 dnech, kdy protilátky jsou z vašeho těla odstraněny.• Počkejte s aplikací vakcíny, pokud máte krátkodobé onemocnění, jako je streptokoková infekce v krku nebo střevní infekce. Naočkujte se, až se budete cítit lépe.

6. Musím si před očkováním proti covidu-19 promluvit se svým lékařem? Pokud máte poruchu krvácení nebo potíže s krevními destičkami (například hemofilii), poraďte se se svým lékařem dříve, než dostanete vakcínu. To nemá nic společného se samotnou vakcínou, ale s riziky krvácení, kterým můžete čelit, kdykoliv dostanete injekci.

7. Copak by mi nestačilo prostě jen získat imunitu tak, že chytím covid-19? Pokus o získání imunity infekcí může být nebezpečný. Můžete být velmi nemocní, nebo dokonce zemřít. Můžete šířit virus na další, kteří by také mohli velmi onemocnět. Může se stát, že imunitní odpověď nebude tak silná jako vakcína.

8. Prodělal/a jsem covid-19. Nemám už proti němu vytvořenou imunitu? Nebo pokud mámnízké riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, proč bych měl/a raději dostat vakcínu, místo abych se chopil/a příležitosti onemocnět s virem? Vakcína je bezpečnější než získání imunity infekcí. I když si myslíte, že jste méně rizikoví, stále můžete být vážně nemocní, mít dlouhodobé zdravotní problémy nebo zemřít, pokud se nakazíte. Virus můžete také rozšířit na další lidi. Nemůžete předem vědět, jak byste byli nemocní, kdybyste se nakazili. Onemocnění covid-19 vám dává menší imunitní odpověď. Vakcína vybízí vaše tělo, aby vytvářelo více protilátek, než byste vytvořili prostřednictvím infekce. Z vakcíny neonemocníte a vedlejší účinky většinou jsou mírné.

9. Nedávno jsem prodělal/a infekci covidem-19. Mohu vakcínu dostat? Je důležité, abyste dostali vakcínu, i když jste měli covid-19. Musíte s ní však počkat, dokud již nebudete mít žádné známky covidu-19 a splníte kritéria pro vyřazení z karantény. Testování na covid-19 k rozhodnutí, zda dostanete vakcínu, se nedoporučuje.

10. Potřebuju očkování, když už jsem covid-19 prodělal/a? Nemám už proti němu vytvořenou imunitu? Ano. Dokonce i přesto, že možná jste vůči viru nějakým způsobem imunní, byste se měli nechat očkovat. Není jasné, jak dlouho bude taková imunita trvat. Je pravděpodobné, že imunitní odpověď po aplikaci vakcíny bude silnější a dlouhodobější.

11. Jak fungují nové vakcíny proti covidu-19 v těle? Vakcíny nabudí váš imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti SARS-CoV-2 bez toho, abyste se museli nakazit virem. Váš imunitní systém si pak bude pamatovat, jak vytvořit protilátky. Pokud se v budoucnu setkáte s virem, vaše tělo ty samé protilátky vytvoří velice rychle. To by mělo zabránit viru, aby vám způsobil onemocnění.Je užitečné vědět trochu o tom, jakým způsobem vám SARS-COV-2 způsobuje onemocnění:• Virus je pokrytý proteinovými výběžky. Ty výběžky používá k připojení se k vašim buňkám. Jakmile se tyto výběžky na vaše buňky napojí, virus je začne ničit. Což vám následně způsobí onemocnění.Jak fungují vakcíny Pfizer a Moderna: • Tyto vakcíny učí váš imunitní systém vytvářet protilátky, které zabrání virovým výběžkům napojit se na vaše buňky. Pokud se virus nemůže na buňky napojit, nemůže vám způsobit onemocnění.

12. Změní vakcína moji DNA? Ne. Vakcína obsahuje mRNA. Ta se od DNA (vaší genetické informace) liší. Vaše DNA je v centrech ( jádrech) vašich buněk. Tyto mRNA z vakcíny nikdy nevstupují do buněčných jader a nikdy ani nepřijdou do kontaktu s vaší DNA. Neexistuje žádný způsob, jakým by vakcína mohla ovlivnit vaši DNA.

13. Slyšel/a jsem, že jsou tyto vakcíny vyrobeny novým způsobem, pomocí RNA. Co to znamená? Dvě vakcíny proti covidu-19, vyrobené Pfizerem a Modernou, jsou založeny na RNA. To znamená, že obsahují malou část virové messengerové RNA (mRNA). Můžete si mRNA představit jako návod k použití, podle kterého vaše buňky vyrábějí bílkoviny.Co se stane, když dostanete dávku vakcíny: • Tato mRNA ve vakcíně řekne vašim svalovým buňkám, aby vytvořily bílkoviny, z nichž se tvoří výběžky na viru SARS-CoV-2 (spike proteiny). Svalové buňky tyto výběžky vytvoří a pošlou je na vnější povrch buňky. Váš imunitní systém bude tyto bílkovinné výběžky považovat za cizí a vytvoří protilátky, aby je zablokoval. Bude si pak pamatovat, jak se s těmito výběžky bojuje, pokud se v budoucnu setkáte se skutečným virem. To vás pomůže ochránit před covidem-19.Proč je tento typ vakcíny tak bezpečný? • Tato mRNA, která se dostane do vašeho těla, se rychle rozloží a neovlivňuje vaši DNA (ge- netický kód). Tento návod k použití (mRNA) NIKDY nevstupuje do jádra vašich buněk. Zůstává ve „výrobně“. Nemůže ovlivňovat DNA nebo vaše geny, které jsou uvnitř buněčných jader. Poté co se vytvoří bílkovinné výběžky, svalové buňky toto vlákno mRNA z vakcíny navždy zničí. Samotný bílkovinný výběžek je sám o sobě neškodný a nemůže vás infikovat nebo poškodit vaše svalové buňky. Vakcíny neobsahují žádnou jinou část viru. Nemůžete se nakazit covidem-19 z vakcíny.

14. Pořád slyším o „kolektivníimunitě“. Co to je? Tato pandemie se šíří, protože se virus přenáší z člověka na člověka. Kolektivní imunita vzniká, když se dostatek lidí stane imunních k infekčnímu onemocnění, jako je covid-19. Stanou se imunními buď proto, že nemoc prodělali, anebo dostanou očkování.

15. Proč chceme „kolektivní imunitu“? Kolektivní imunita je jediný způsob, jak zastavit pandemii. I lidé, kteří nejsou imunní, jsou chráněni velkým davem lidí, kteří jsou.

16. Jak dobré jsou vakcínyproti covidu-19 a jak simůžeme být jistí? První výsledky studií vakcín Pfizer a Moderna ukazují, že jsou z 95 procent účinné. To znamená, že 95 ze 100 lidí, kteří dostali vakcíny, se nenakazilo. Toto procento mají v praxi naše nejlepší vakcíny. Jak byly studie nastaveny: • Ve studiích byli lidé rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina dostala vakcínu. Druhá skupina dostala neaktivní (placebo) dávku. V průběhu doby vědci srovnávali skupiny a počítali, kolik lidí v každé skupině onemocnělo na covid-19. V těchto studiích byl počet lidí, kteří onemocněli ve skupině s vakcínou, mnohem nižší než těch, kteří onemocněli ve skupině s placebem. Tyto výsledky ukazují, že vakcíny fungují dobře. Toto může objasnit příklad (nikoliv sku- tečná studie): • Řekněme, že vakcína je podána polovině lidí ve studii. Druhá polovina dostává placebo (místo vakcíny slanou vodu). Během studie každý vede svůj normální život. Ve skupině s placebem onemocní v průběhu studie covidu-19 jedno sto lidí. V očkované skupině onemocní pouze pět lidí ze 100. Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je 95. To znamená, že vědci mohou říci, že vakcína chránila 95 lidí před virem. 95 ze 100 je 95 procent. To znamená, že vakcína je z 95 procent účinná.

17. Potřebujeme vakcínu, abychom získali „kolektivní imunitu“? Vakcíny jsou pro nás nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak dosáhnout kolektivní imunity. Tímto způsobem lze chránit více lidí před virem, aniž by nejprve onemocně- li. Velkou výhodou vakcíny je, že imunita „kolektivu“ pomůže také těm, kteří nejsou imunní nebo na vakcíny nereagují stejně dobře.

18. Proč potřebujeme vakcíny? Nemůžeme se dostat ke komunitní imunitě pouhým promořováním?Promořování čili prostě jít ven a chytit virus, může být velmi nebezpečné. Kolektivní imunita promořováním se infekcí se bude budovat také mnohem déle. Více lidí onemocní nebo zemře. Nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem, jak dosáhnout kolektivní imunity, je vakcína.

19. Za jak dlouho dosáhneme kolektivní imunity promořením vs. očkováním? Mohli bychom se dostat ke kolektivní imunitě poté, co by alespoň 60 procent po- pulace dostalo vakcínu, nebo bylo nakaženo. Vakcíny jsou pro nás nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem, jak se tam dostat. Pokud bude většina lidí očkována, můžeme pandemii ukončit. Na druhou stranu, pokud budeme čekat na kolektivní promoření skutečnou infekcí, bude to trvat dlouho a způsobí mnoho nemocí a úmrtí, kterým by se dalo zabránit.

20. Mohu těmto vakcínám důvěřovat, i když byly vyrobeny tak rychle? Ano. Přestože vakcíny byly vyrobeny rychle, nebylo na nich kontrolou nalezeno Ilustrační foto: shutterstock.com nic vadného, když byly posuzovány a schváleny. Vakcíny dodržují stejné bezpečnostní standardy jako jiné léky a vakcíny.

21. Jak mohli tak rychle vyrobit vakcínu? Zatím jsou dvě společnosti, které se při výrobě vakcín dostaly nejdále, Pfi- zer a Moderna. Použily podobné proce- sy. A obě měly dvě výhody pro urychlení procesu ve srovnání s tím, jak se vakcíny obvykle vyvíjejí: • I když je SARS-CoV-2 nový, tyto typy virů (nazývané koronaviry) se studují více než 15 let. To dalo vědcům náskok. Vědci z VUMC (Vanderbilt University Medical Center) provádějí tento výzkum již mnoho let. To nám dalo zásadní náskok v porozumění viru a k výrobě vakcíny. • Některé kroky směrem k vakcíně byly provedeny současně, místo jednoho po druhém. Vláda USA financovala rozsáhlou výrobu vakcín ještě předtím, než kdokoliv věděl, zda budou fungovat. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) a ministerstvo obrany se spojily v operaci zvané Operation Warp Speed (extrémně vysoká rychlost dle seriálu Star Trek), aby pomohly co nejrychleji vyvinout, vyrobit a distribuovat miliony dávek vakcín proti covidu-19 a zároveň se ujistit, že vakcíny jsou bezpečné a fungují.

22. Jsou tyto vakcíny proti covidu-19 bezpečné? Ano, tyto vakcíny jsou bezpečné. • Všechny pokusy s vakcínami se řídí bezpečnostními pravidly. Pfizer a Moderna ve svých studiích dodržovaly všechna tato pravidla. • Ve Spojených státech nelze vakcíny používat bez povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). U těchto vakcín obdržely společnosti Pfizer a Moderna nouzové povolení od FDA a CDC. Společnosti Pfizer i Moderna musely prokázat, že přínosy jejich vakcín jsou větší než jakákoliv rizika. Tyto vakcíny jsou testovány na desítkách tisíc lidí a způsobily pouze mírné vedlejší účinky. Nezpůsobily žádné vážné onemocnění ani smrt. • Tyto vakcíny se studují u velkých skupin lidí z různých etnických, rasových a věkových skupin. To je způsob, jak zajistit, aby byly bezpečné pro dospělé napříč širokou škálou věku, ras a zdravotních podmínek. Tyto studie byly vedeny nejen americkými vědci a společnostmi, ale účastnili se jich lidé z celého světa. • Údaje z těchto studií byly přezkoumány nezávislou skupinou odborníků. Tito odborníci (v oblasti virologie, biostatistiky, etiky a veřejného zdraví) nepracují pro společnosti provádějící výzkum (ani pro žádnou konkurenční společnost) nebo pro vládu. Tito nezávislí odborníci jsou ti, kdo doporučují FDA, zda by vakcína měla být schválena, či nikoliv. Naši vlastní odborníci z VUMC (Vanderbilt University Medical Center) nás ujišťují, že tito odborníci jsou nezávislí a přísní.

23. Co je to povolení pro nouzové použití (EUA)? Povolení pro nouzové použití (EUA) je nástroj používaný FDA k urychlení přístupu k lékařským výrobkům, včetně vakcín, během mimořádných událostí v oblasti veřejného zdraví, jako je současná pandemie.

24. Jsou produkty uvolněné prostřednictvím EUA bezpečné? Před vydáním EUA pro vakcínu musí být FDA přesvědčen, že ohrožení veřejného zdra- ví je velmi vážné a že vakcína bude bezpečným a účinným způsobem prevence této nemoci. Další informace najdete na webu FDA.

25. Jak budou vakcíny podávány? Vakcíny Pfizer i Moderna jsou podávány injekčně do paže. K dosažení úplné ochrany vyžadují obě uvedené vakcíny dvě dávky. Pro každou dávku vakcíny byste měli dostat stejnou značku. Rozestup mezi jednotlivými očkováními je 6 týdnů (pro Pfizer) a 28 dní (pro Modernu).

26. Mohu dostat covid-19 z vakcíny? Ne. Covid-19 z vakcíny nedostanete. Po vakcíně můžete mít nežádoucí účinky, ale to je jen známka toho, že vakcína funguje.

27. Které vakcíny proti covidu-19 jsou právě k dispozici? FDA s CDC schválily nouzové použití dvou vakcín. Jednu vyrábí společnost Pfizer. Druhá je vyrobena společností Moderna.Co mají společného:• Obě vakcíny jsou vyráběny stejným způsobem pomocí mRNA viru, který učí váš imunitní systém, jak vás ochránit před onemocněním, pokud budete v budoucnu vystaveni působení SARS-CoV-2.• V klinických studiích se ukázalo, že obě fungují velmi dobře (95procentní účinnost). Obě jsou podávány ve dvou časově oddělených dávkách (21 dní u vakcíny Pfizer a 28 dnů u vakcíny Moderna).• Obě mohou mít mírné až středně závaž- né nežádoucí účinky, které mohou trvat jeden nebo dva dny. Patří mezi ně možné pociťování únavy, vyšší teplota a tělesná bo- lest, nebo bolestivost paže, kam jste dostali vakcínu. To neznamená, že vakcína někomu způsobuje příznaky covidu-19. Je to jen imunitní odpověď na vakcínu (cíl vak- cíny).• V klinických studiích nezpůsobila žádná vakcína vážné pochybnosti o její bezpečnosti.

28. Jak dlouho potrvá, než vakcína proti covidu-19 zapůsobí? Plnou ochranu získáte až po sedmi dnech po druhé dávce vakcíny stejné značky.

29. Jak dlouho vydrží vakcína proti covidu-19 účinná? Ještě nevíme. Výzkum není v tomto ohledu úplný. Další výzkum nám řekne více o tom, jak dlouho imunita trvá a zda lidé budou v budoucnu potřebovat více očkování. Z toho, co doposud víme, tak 12–24 měsíců dle věku a dalších faktorů.

30. Mám i po použití vakcíny proti covidu-19 používat roušku? Ano. I po podání obou dávek vakcíny byste měli stále nosit roušku a udržovat si sociální odstup. Vakcína slouží k tomu, aby vás virus nezmohl. Ale zatím nevíme, jestli vám vakcína zabrání v šíření viru na ostatní. Měli byste nosit roušky a dodržovat sociální odstup, dokud drtivá většina lidí vakcínu nedostane a nedosáhneme kolektivní imunity.

31. Mohu po očkování šířit virus SARS-CoV-2 na ostatní?Je možné, že virus rozšíříte i po očkování. Vakcína je navržena tak, aby zabránila viru ve vyvolání nemoci. Zatím nevíme, jestli vám vakcína zabrání, abyste virus šířili. Musíme nosit roušky a dodržovat sociální odstup, dokud drtivá většina lidí vakcínu nedostane. 32. Musím podstoupit test na covid-19, než dostanu vakcínu? Ne, před podáním vakcíny nepotřebujete test na covid-19.

33. Budu se muset příští rok očkovat znovu? Ještě nevíme. Stále se o tom provádí výzkum.

34. Mohu dostat jiné vakcíny současně s vakcínou proti covidu-19? Ne. Neaplikujte žádné jiné vakcíny 14 dnů před, nebo 14 dní po podání vakcíny proti covidu-19. Nemáme žádné údaje, jak bezpečné to je, nebo jak dobře bude vakcína fungovat, pokud bude podána současně s jinou vakcínou. Pokud omylem dostanete vakcínu proti covidu-19 do 14 dnů od podání jiné vakcíny, nemusíte žádné z těchto očkování opakovat. Stále ale musíte dostat dvě dávky vaší vakcíny proti covidu-19 v řádném rozmezí.

35. Mohu místo vakcíny proti covidu-19 dostat léčbu protilátkami? To jsou dvě různé věci. Léčba protilátkami se používá u lidí, kteří jsou již nakaženi infekcí covidu-19. Poskytuje pouze krátkodo- bý účinek a bojuje s existující infekcí. Vakcína vás však chrání déle. Nepoužívá se k léčbě probíhající infekce covidu-19.

36. Měl/a jsem pasivní protilátkovou terapii proti covidu-19. Mám dostat vakcínu proti covidu? V současné době neexistují žádné údaje, jak bezpečná je, nebo jak dobře bude vakcína proti covidu-19 fungovat u pacientů, kteří měli v rámci léčby covidu-19 monoklonální protilátky nebo rekonvalescentní plazmu. S očkováním byste však měli počkat ales- poň 90 dní po léčbě. To pomůže zajistit, aby léčba protilátkami nesnížila vaši odpověď na vakcínu.

37. Obsahuje některá z těchto vakcín rtuť, hliník nebo formaldehyd? Vakcína Pfizer neobsahuje rtuť, hliník, formaldehyd ani konzervační látky. Očekáváme totéž pro vakcínu Moderna.

38. Kdy se život vrátí do normálu a kdy můžeme přestat nosit roušky? Čím dříve většina lidí dostane vakcínu, tím rychleji se můžeme vrátit k normálnímu způsobu života. Jakmile více lidí dostane vakcínu a bude imunní vůči covidu-19, pomalu budeme vycházet z našeho pandemického životního stylu. Mnoho lidí doufá, že druhá polovina roku 2021 bude blíže normálu.

39. Pokud jsem těhotná, mohu dostat vakcínu? Ano. Vakcína se doporučuje pro lidi, kteří: • jsou starší 16 let,• nejsou silně alergičtí na složky vakcíny,• neměli za posledních 90 dní léčbu proti- látkami proti covidu-19.Pokud to splňujete, měla byste dostat vakcínu, i když jste těhotná. To je v souladu s tím, co Americká vysoká škola porodníků a gynekologů, Společnost pro fetální medicínu matek a CDC doporučují těhotným ženám. Pokud dostanete covid-19 během těhotenství, máte mnohem větší riziko těžkého průběhu onemocnění než lidé, kteří těhotní nejsou. To znamená větší riziko, že:• budete potřebovat léčbu v nemocnici na jednotce intenzivní péče (JIP),• budete potřebovat ventilátor, abyste mohla dýchat,• porodíte předčasně,• umřete. Vakcína vás ochrání před covidem-19 nebo před vážným průběhem onemocnění, když už onemocníte.

40. Je bezpečné dostat vakcínu, pokud kojím? Ano. Vakcína se doporučuje pro lidi, kteří: • jsou starší 16 let,• nejsou silně alergičtí na složky vakcíny,• neměli za posledních 90 dní léčbu protilátkami proti covidu-19. Pokud to splňujete, je pro vás bezpečné se nechat očkovat během kojení. Kvůli očkování nemusíte přestat kojit. Po očkování nemusíte čekat, než začnete kojit. Ženy, které dostanou vakcínu, mohou část své ochrany přenášet na dítě mateřským mlékem.

41. Četla jsem, že vakcína může způsobit neplodnost tím, že zasahuje do tvorby placenty.Budu kvůli vakcíně neplodná? Ne. Příběhy a tvrzení na sociálních médi- ích a protivakcinačních webových stránkách, že vakcína narušuje tvorbu placenty, jsou NEPRAVDA.

42. Měl/a bych být testován/a na protilátky proti covidu-19, abych zjistil/a, zda bych měl/a dostat vakcínu? Ne. Protože: • I když jste již covid-19 měli, nevíme, jak vysoké hodnoty protilátek máte, tedy zda máte stejnou úroveň ochrany, jakou byste dostali z vakcíny. • Některé testy na protilátky mohou dát falešně pozitivní výsledek (může to být proto, že zachytávají protilátky proti jiným koronavirům, které jsou podobné těm, již způsobují covid-19). I když test ukáže, že máte protilátky, nemusí to být pravda.

43. Budu mít po očkování pozitivní test na covid-19? Testy na infekci covidem-19 se používají ke zjištění, zda máte aktuální infekci. Vakcína neobsahuje živý virus a nemůže způsobit infekci covidem-19. Vakcína nezpůsobí pozitivní test na covid-19. Pokud má vaše tělo imunitní odpověď (cíl vakcíny), můžete mít pozitivní test na protilátky. Tyto testy ukazují, že jste měli předchozí infekci nebo máte určitou úroveň ochrany proti viru. Odborníci v současné době zkoumají, jak mohou vakcíny covid-19 ovlivnit výsledky testování protilátek. Po očkování také není třeba test na přítomnost protilátek, abyste zjistili, zda jste reagovali na vakcínu. 
44. Pokud mám mírné příznaky nachlazení (jako je ucpanýnos, bolesti těla nebo nízká horečka), mám se v plánovanou dobu nechat očkovat? Měli byste počkat, než přijdete na očkování, dokud nenastanou tyto skutečnosti: • byli jste testováni na covid-19,• váš test je negativní, • cítíte se lépe.Dokonce i když nemáte covid-19, nechcete mít navíc k pocitu nevolnosti možné vedlejší účinky vakcíny.

45. Budu vědět, jakou vakcínu proti covidu-19 dostanu? Než dostanete vakcínu, bude vám řečeno, která to je.

46. Pokud po podání vakcíny proti covidu-19 dostanu horečku, mám přijít do práce? Pokud první nebo druhý den po očkování dostanete teplotu 37,7 °C nebo vyšší, měli byste zůstat doma. Pokud máte horečku i po druhém dni, měli byste být vyšetřeni na infekci covidem-19. Bude důležité zjistit rozdíl mezi vedlejšími účinky očkování a známkami skutečné infekce covi- dem-19.

47. Existují nějaké léky, které by pro mě učinily očkování riskantní? Ne. V tuto chvíli neexistují žádné léky, které by ovlivňovaly očkování nebo jej činily rizikovým. Některé léky mohou snížit vaši imunitní odpověď na vakcínu. Ale i tak byste měli dostat svou vakcínu. Stále získáte určitou ochranu.

48. Způsobuje vakcína lehčí alergickou nebo i přímo anafylaktickou reakci? Mezi nejčastější otázky týkající se vakcíny proti covidu-19 patří, jestli by se lidé měli obávat vážné alergické reakce. Zejména existuje mnoho otázek ohledně rizika okamžité a velmi vážné reakce (nazývané anafylaxe) na mRNA vakcínu od Pfizeru.

49. Slyšel/a jsem o lidech ze studií Pfizer, kteří měli anafylaktickou reakci. Co se stalo? Stalo se to u dvou osob ve studii pro vakcíny Pfizer. Jedna z nich dostala injekci placeba (neaktivní fyziologický roztok) a druhá dostala vakcínu. Bylo posouzeno, že ani jedna z reakcí nesouvisela s vakcínou.

50. Co je to anafylaktická reakce? Anafylaxe je velmi vážný typ alergické reakce, ke které dochází okamžitě po podání látky, na kterou jste alergičtí. Mezi tyto látky patří potraviny a léky, jedy (např. včelí jed) a další věci v prostředí, které mohou způsobit, že vaše tělo reaguje alergickou reakcí. Anafylaxe patří mezi vzácné typy alergických reakcí – během svého života se s ní setká méně než dvě procenta lidí.

51. Jaké jsou příznaky anafylaxe? Svědění, zarudnutí kůže, kopřivka, dušnost, sípání, zvracení, bolest břicha, průjem, nízký krevní tlak.

52. Jak se léčí anafylaxe? Tento typ alergické reakce se léčí rychlou injekcí epinefrinu. Na každém místě, kde je podávána vakcína, by měly být k dispozici soupravy pro ošetření pacientů s anafylaxí, včetně epinefrinu.

53. Jak se to stane, že dostanu anafylaktickou reakci? K tomuto typu reakce dochází, když se setkáte s látkou, na kterou jste alergičtí, a váš imunitní systém nadměrně reaguje uvolněním záplavy chemických látek, aby s ní bojovaly. Tyto látky způsobují příznaky anafylaxe. Pokud trpíte alergií, zasáhnou tyto látky obvykle pouze část vašeho těla. Ale v případě anafylaxe se tato reakce odehraje ve více částech těla současně.

54. Je anafylaxe po vakcíně běžná? Ne. Tento druh reakce po očkování je velmi vzácný. Například u vakcíny proti chřipce se údajně vyskytuje u 1 : 1 000 000 lidí nebo méně.

55. Víme, proč se objevíreakce po očkování? Obvykle se předpokládá, že je to způsobeno procesem výroby vakcíny nebo neaktivní složkou vakcíny ( jako je želatina a vaječný protein). Žádná z těchto složek ve vakcíně proti covidu-19 od Pfizeru není.

56. Obsahuje vakcína proti covidu-19od Pfizeru něco, o čem je známo,že způsobuje anafylaxi? Právě teď nevíme. Vakcína Pfizer obsahuje látku zvanou Polyethylenglykol (PEG) 2000. V některých velmi vzácných případech bylo prokázáno, že tato látka způsobuje alergické reakce u lidí, kteří měli anafylaxi, po injekčním podání steroidních léčiv, užili látky pro přípravu na kolonoskopii nebo dostali vakcíny s podobnými polysorbátovými složkami.

57. Měl/a jsem opožděnou alergickou reakci (vyrážku jako u spalniček)po podání několika léků. Je pro mě riskantní očkování vakcínou Pfizer? Mírná vyrážka po užívání léků je poměrně častá. Stává se to až u pěti procent běžné popu- lace. Není důvod se vakcíně vyhýbat.

58. Měl/a jsem po očkování velmi vážnou alergickou reakci, která vyžadovala léčbu a podání epinefrinu. Je pro mě příliš riskantní dostat očkování vakcínou Pfizer? Pokud jste po očkování měli příznaky anafylaxe a musel vám být podán epinefrin, může pro vás být očkování vakcínou Pfizer příliš velké riziko. Poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem o návštěvě alergologa. Může být užitečné sdělit alergologovi přesné podrobnosti (obchodní název) vakcíny, která vám způsobila reakci. Takto si můžete nechat udělat testy, aby se zjistilo, zda reakce byla způsobena něčím v dané vakcíně. To vám pomůže při rozhodování o vakcíně proti covidu-19.

59. Měl/a jsem období, kdy různé vakcíny vedly k tomu, že jsem o několik dní později dostal/a kopřivku. Neměl/a jsem žádné další problémy, vzal/a jsem si antihistaminika a pupínky po pár dnech zmizely. Je pro mě příliš riskantní dostat vakcínu Pfizer? Vaše reakce byla mírná. Vzhledem k vaší historii máte nízké riziko jakékoliv reakce na vakcínu Pfizer. Nemáte žádné vyšší riziko  než běžná populace. Očkovat se vakcínou Pfizer je pro vás bezpečné.

60. Během posledních několikalet jsem měl/a několik záchvatů anafylaxe a konkrétní spouštěč nebyl identifikován. Nosím EpiPen. Mám zvýšené riziko reakce na vakcínu Pfizer? V tomto případě je dobré předpokládat, že máte vyšší riziko alergické reakce na vakcínu Pfizer než ostatní. Pokud již máte svého alergologa, promluvte si s ním o rizicích a výhodách tohoto očkování. Zeptejte se ho, zda byste měli před podáním vakcíny provést nějaké testování. Toto testování může upřesnit nejen bezpečnost současné vakcíny Pfizer, ale také to, zda mohou být budoucí vakcíny proti covidu-19 pro vás bezpečné.

61. Jako dítě jsem byl/a alergickýna penicilin a jiná antibiotika. Myslím, že mi to dokonce způsobilo vyrážku. Hrozí mivážná reakce na vakcínu Pfizer? Větší riziko alergické reakce na vakcínu Pfizer u vás nehrozí. Můžete se nechat oč- kovat vakcínou Pfizer, je to pro vás bezpečné. Možná bude dobré prokonzultovat se svým ošetřujícím lékařem návštěvu u alergologa. Nedávný výzkum ukázal, že mnoho alergií na penicilin a další antibiotika zjištěných v dět- ství nepřetrvává do dospělosti.

62. Pokud mám anafylaktickou reakci na vakcínu Pfizer na očkovacím místě, co se stane dál? Ošetřili bychom vás a stabilizovali. Udělali bychom vám specifické krevní testy, které vám pomohou diagnostikovat anafylaxi. Poté bychom vás odkázali na kliniku pro léčbu alergií na léky na specializované testování a krevní testy.

63. Pokud se rozhodne, že jsem vystaven/a vyššímu rizikua budu požádán/a, abych počkal s očkováním vakcínou proti covidu-19 kvůli konkrétním alergiím, co se stane dál? Odkážeme vás na kliniku pro léčbu alergií na léky a poradíme, jak se v budoucnu očkovat.

64. Pokud dostanu covid-19 po očkování, znamená to, že mě vakcína nakazila? Ne. Vakcína vás nemůže nakazit. Pokud jste po očkování onemocněli, znamená to, že jste virus chytili dříve, než jste byli chráněni.

65. Mám si pro vakcínu přijít, pokud nemám covid-19,ale byl/a jsem v rizikovém kontaktu s někým, kdo ano? Pokyny CDC spočívají v tom, že každý, kdo byl vystaven kontaktu s covidem-19, musí dodržovat všechna pravidla karantény. Po- kud jste byli v úzkém kontaktu s někým, kdo je nakažený, odložte prosím své očkování, dokud neskončí vaše karanténa. Je to kvůli bezpečnosti všech a pro zabránění šíření covidu-19. Postupujte podle stejných pokynů pro obě očkování. Pokud jste již podstoupili své první očkování, můžete po skončení karantény dostat druhé. Neovlivní to vaši imunitní odpověď. A nebudete muset opakovat svou první dávku.Pamatujte, že CDC říká, že jakákoliv z těchto věcí se považuje za blízký kontakt:• strávili jste 15 minut nebo déle do dvou metrů od někoho, kdo je infikován,• pečujete o někoho, kdo je nakažený,• objali nebo políbili jste někoho, kdo je nakažený,• sdíleli jste nádobí, jídlo nebo pití s někým, kdo je nakažený,• byli jste v okolí někoho, kdo byl nakažen, a kýchl, kašlal nebo se na vás mohly nějak jinak přenést kapénky z dýchacích cest.

66. Pokud jsem v kontaktus někým, kdo byl poté covid-19 pozitivní, musím do karantény, i když jsem už po obou dvou očkováních proti covidu-19? Ano, stále musíte jít do karantény.

67. Jak se po vakcíně budu cítit? Ve studiích se nežádoucí účinky obvykle objevily první nebo druhý den po očkování a poté trvaly jeden nebo dva dny. Ačkoliv nemusíte mít vedlejší účinky, aby vakcína fungovala, jsou jen známkou toho, že vakcína dělá to, co má! Z vakcíny nemůžete dostat infekci covidem-19.Krátkodobé nežádoucí účinky mohou zahrnovat:• pocit bolesti v paži• pocit silné únavy• bolest hlavy• horečku• bolest svalů• zimnici Po bolestech paží byla nejčastějším ve- dlejším účinkem silná únava. Například po každé dávce vakcíny Pfizer asi čtyři z pěti lidí hlásili bolavé rameno nebo reakci tam, kam dostali vakcínu. Je možné, že budete pozorovat nežádoucí účinek, který zde není uveden. Po první i druhé dávce vakcíny se mohou vyskytnout nežádoucí účinky.• Někdo má vedlejší účinky po první dávce.Avšak většina lidí hlásila horší vedlejší účinky po druhém očkování. Při něm bude váš imunitní systém vakcínou tzv. vybičován. Vedlejší účinky se častěji vyskytovaly u mladších osob než u starších. Nežádoucí účinky jsou známkou toho, že vakcína funguje.• Neznamenají, že máte covid-19! Onemoc- něním covid-19 se z vakcíny nenakazíte. I když vás mohou obtěžovat, je lepší mít ve- dlejší účinky z vakcíny než se nakazit sku- tečným virem.

68. Jak zjistím, zda příznaky po vakcíně jsou vedlejšími účinky nebo covidem-19? Pokud jsou příznaky, které máte, pouze v místě vpichu (například bolest paže nebo zarudnutí), pak je to pravděpodobně způsobeno vakcínou.• Vakcína může způsobovat příznaky jako horečka, onemocnění podobné chřipce s bolestmi svalů a pocitem silné únavy. To platí zejména v případě, že je máte v prvních několika dnech po podání dávky.• Pokud tyto stavy trvají déle než pár dní, nebo se vyskytnou později než za dva dny po aplikaci vakcíny, může to být covid-19.• Vakcína nezpůsobí kašel, ucpaný nos, ani ztrátu chuti nebo čichu. Pokud máte tyto příznaky, budete muset být sledováni kvůli možné infekci covidem-19.• Pamatujte: Vakcína vám nemůže způsobit covid-19, ale po první dávce nejste plně chráněni. Proto se můžete nakazit i po aplikaci první dávky vakcíny.

69. Proč musím dostat dvě dávky? Vakcíny Pfizer a Moderna se podávají ve dvou dávkách. Proto potřebujeme dvě dávky stejné značky vakcíny, abychom dosáhli silné imunitní odpovědi.

70. Pokud dostanu očkování, ale nemám žádné vedlejší účinky, vakcína stále funguje? Ano. Ačkoliv mnoho lidí bude mít po očkování nežádoucí účinky, ostatní je mít nebudou. To je v pořádku. Jak dobře a dlouho vakcína funguje, nesouvisí s tím, zda máte, nebo nemáte vedlejší účinky.

71. Co se stane, když dostanupouze jednu dávku?Abyste byli plně chráněni, potřebujete obě dávky. Jen po jedné dávce nebudete plně chráněni. Důrazně doporučujeme pořídit obě dávky.

72. Jak dlouhý má být rozestup mezi dvěma dávkami? 6 týdnů je rozestup, pokud dostanete vakcínu Pfizer, 28 dní je rozestup, pokud dostanete vakcínu Moderna.

73. Musím dostat stejnou vakcínu pro obě dávky? Ano, dostanete vakcínu stejné značky pro obě dávky.

74. Co když onemocním v den, kdy mám dostat vakcínu? Pokud trpíte krátkodobým onemocněním ( jako je streptokoková nebo žaludeční infekce), měli byste s očkováním počkat. Zeptejte se svého lékaře nebo v očkovacím centru.

75. Budu si moci vybrat, kterou vakcínu dostanu? Ne. Kterou vakcínu dostanete, bude záležet na tom, co má váš poskytovatel k dispozici. Vakcíny na bázi mRNA od společností Pfizer a Moderna jsou téměř identické. Nijak se neliší v tom, jak dobře fungují, nebo ve své bezpečnosti.

76. Mají vakcíny nějaké dlouhodobé vedlejší účinky? Bezpečnostní profil vakcín Pfizer a Moderna byl velmi dobrý. V každé z klinických studií bylo vakcínou očkováno více než 30 000 lidí. U žádného nedošlo k závažné nežádoucí reakci způsobené vakcínou. Vědci budou i nadále shromažďovat údaje o bezpečnosti, protože vakcíny dostává stále více lidí. CDC má nezávislou skupinu odborníků, kteří budou i nadále přezkoumávat všechny bezpečnostní údaje a budou také pravidel- ně aktualizovat. Pokud se kdykoliv objeví problém s bezpečností, budou podniknuta opatření.

77. Způsobuje vakcína Bellovu obrnu? Bellova obrna je slabost nervů na jedné straně obličeje. Ve studii společnosti Pfizer hlásili Bellovu obrnu čtyři lidé, kteří dostali vakcínu, a nikdo, kdo dostal placebo. Ve studii Moderna tři lidé ve skupině s vak- cínou hlásili Bellovu obrnu, ve srovnání s jedním ve skupině s placebem. Není jisté, že vakcína způsobila Bellovu obrnu. Počet případů byl malý a ne vyšší, než byste očekávali u běžné populace. FDA doporučila, abychom pečlivě sledovali případy Bellovy obrny. Dozvíme se o tom více, protože vakcíny proti covidu-19 se používají u větších skupin lidí.

78. Byly tyto vakcíny testovány u lidí s různými zdravotními potížemi? Ano. Do těchto studií byli zahrnuti lidé s různými zdravotními problémy, jako je HIV a cukrovka a starší dospělí (až 85). Velmi slabí a nemocní pravděpodobně nebyli součástí těchto zkoušek.

79. Byly tyto vakcíny testovány na starších lidech? Ano. Účastníci studie se skládali ze zdravých dospělých do 85 let. V některých studiích fáze 3 bylo více než 40 procent účastníků ve věku 56 až 85 let.

80. Byly tyto vakcíny testovány na dětech? Děti mladší 16 let jsou zahrnuty do nynějších výzkumných studií. Brzy o tom budeme mít další podrobnosti.

81. Fungují vakcíny odlišně nebomají různé vedlejší účinky u lidí různého věku, rasového původu, pohlaví nebo s jinými rozdíly? Dospělí každého pohlaví a rasy měli podobné vedlejší účinky. Tyto nežádoucí účinky nebyly závažné. Dospělí ve věku 65 až 85 let hlásili mírnější nežádoucí účinky než mladší dospělí. Zkušební výsledky ukázaly, že vakcíny jsou bezpečné a fungují dobře pro dospělé všech věkových skupin, ras, pohlaví a etnického původu.

82. Studovaly se vakcíny u různých skupin a typů lidí? Vakcíny se studovaly v různých skupinách z celého světa, aby se zajistilo, že jsou bezpečné pro dospělé všech věkových skupin, ras, pohlaví a etnického původu.Například ve studii Pfizer:• Bylo zahrnuto 30 000 lidí z 39 států ve Spojených státech, z Brazílie, Argentiny a Německa.• V závislosti na lokalitě pocházelo 30 až 40 procent každé studijní skupiny z rasově a etnicky odlišného prostředí.• Více než 40 procent lidí ve studii bylo ve věku 56 až 85 let. Iniciativa Sníh s využitím materiálu Vanderbilt University Vanderbilt University je soukromá výzkumná univerzita v Nashvillu v Tennessee. Společnost byla založena v roce 1873 a byla pojmenována na počest lodního a železničního magnáta Corneliuse Vanderbilta, který škole poskytl počáteční dotaci jeden milion dolarů.

 

TEMPUS MEDICORUM / ÚNOR 2021